PRAGA NA 100%

Kochani Podróznicy ! Praga ! Piękne miasto, jak to mówią nie zniszczone przez wojenne czasy. Zapierająca dech w piersiach architektura i cudowne zestawienie historii z nowoczesnością. [CIEKAWOSTKA] Jako Polacy mówimy na Czechów Pepiczki, dlatego ze Pepik to u nich bardzo popularne imię - a Pepik to po polsku Józek. W tym miesiącu miałam pomysł na podróż na wyspy jednak ceny lotów z 250 zł podskoczyły do 3000 zł... wiec na dwa dni przed planowana podróżą zaczęłam szukać "last minute", przewertowałam wszystkie możliwe oferty aż natknęłam się na 3 dniowa wycieczkę objazdowa Kutna Hora i Praga. Koszt wycieczki z przejazdem i zakwaterowaniem (4 gwiazdkowy hotel)  + śniadania to 496 zł. Do tego pilot w autokarze zbierał po 40 € od osoby na atrakcje turystyczne. Obiado-kolacje musieliśmy opłacać we własnym zakresie. CAŁKOWITY KOSZT WYCIECZKI TO 872 ZŁ Co powinniście wiedzieć o WYCIECZCE OBJAZDOWEJ Tempo na tego typu zorganizowanym wyjeździe jest bardzo duże. 👀
Program zaczyna się rano (w tym przypadku była to 9:00 więc na spokojnie), a kończy nie wcześniej niż o 18-19. [CIEKAWOSTKA] W Pradze jest bardzo dużo zegarów. Podczas całego dnia są jedynie krótkie przerwy na toaletę i po południowa około 1,5 godzinna przerwa na obiado-kolacje. 
W całym tym biegu nie ma czasu na to żeby się zatrzymać i na spokojnie zrobić zdjęcie, czy nacieszyć się magią chwili - o tym mozemy zapomniec. (Sama nie jeden raz się zgubiłam podczas tej wycieczki żeby zdobyć materiał na video, które możecie zobaczyć pod linkiem☺) https://www.youtube.com/watch?v=MqTbU96mgZw Wycieczkę tego typu polecałabym osobom, które nie mają czasu na zaprogramowanie podróży samemu i z tego co widziałam, to tego typu zorganizowana podróż cieszy się dużą popularnością wśród osób na emeryturze. CO WARTO ZOBACZYC: Most Karola Zamek na Hradczanach Archikatedra Św. Wita, Wacława i Wojciecha Plac Wacława Ratusz Staromiejski Ściana Johna Lenonna Złota uliczka Ruchoma głowa Franza Kafki [CIEKAWOSTKA] Pierwszy tulipan w Europie zakwitl w Zamku Praskim. CENY: Praga jest bardzo droga w porównaniu z reszta Czech.
1 ZL -> 6 KC Kawa w kawiarni - 75 Kc (13 zł) Piwo 0,3 w restauracji - 45 Kc (8 zł) Burger z frytkami w restauracji - 285 Kc (48 zł) Toaleta publiczna - 10-40 Kc (2-7 zł) Napój gazowany 75 Kc (13 zł) Obiad w restauracji z napojem - 328 Kc (55 zł) Wstęp do Zamku Praskiego - 272 Kc (45 zł)


[CIEKAWOSTKA] Most Karola - Karol zabil Nepomucen'a zrzucajac go z mostu, ktory kazal sobie wybudowac. RADY: Praga jest bardzo tłoczna co jest rajem dla kieszonkowców, warto mieć tzn "nerkę" na dokumenty i pieniądze. Praktycznie wszędzie są płatne toalety, więc lepiej nie szaleć z napojami podczas zwiedzania. Wziąć z domu pustą butelkę po wodzie i napełnić ją na miejscu przegotowaną wodą. Trzeba zabrać bardzo wygodne obuwie ponieważ większość Pragi jest wybrukowana! Planując ile pieniędzy weźmiemy warto mieć coś na koncie "na wszelki wypadek". Będąc w Pradze opłaca się chociażby na jeden dzień wykupić oprowadzanie z przewodnikiem. Polecam odwiedzenie "CAFE LOUVRE" - atmosfera międzywojennych kawiarni, nie drogo, smacznie :) Chodzili tam na kawe osoby tj. Albert Einstein czy Bill Clinton. W Pradze znajduje się jedyna kubicka kawiarnia na świecie, polecam - Orient Grand Cafe (mają bardzo dobrą kawę wiedeńską). Jeżeli chodzi o ludzi z Pragi... Oj, przyznam szczerze, ze wywarli na mnie dość negatywne wrażenie. Patrzą na innych jak na niższa klasę społeczną (aż się nie komfortowo czułam w niektórych momentach). Są ponurzy (większość osóbz którymi miałam kontakt), rzadko widziałam uśmiech na ich twarzach jeżeli w ogóle , sprawiają wrażenie nie zadowolonych wręcz pretensjonalnych i przede wszystkim są bardzo bardzo nerwowi. [ANEGDOTKA]     Chciałam zamówić obiad w restauracji i nie mogłam się zdecydować, więc poprosiłam żeby Pani kelnerka mi coś doradziła. Bardzo nerwowo zaczęła pytać jaki napój, wymusiła odpowiedź więc nawet nie wybrałam tego co chciałam (przyniosła 2 piwa, gdzie ja za piwem nie przepadam) po czym odeszła pretensjonalnie i nawet nie wiedziałam jakie zamówienie przyjęła... I to nie była jedyna sytuacja tego typu. 👀

Jeżeli chodzi o Czechów z poza Pragi to są bardzo mili, uprzejmi, grzeczni i pomocni ! Zgubiliśmy się w kilka osób w Kutnej Horze i każdy bardzo entuzjastycznie i z przejęciem starał nam się pomóc odnaleźć grupę. Ludzie byli pozytywni, uśmiechnięci i przede wszystkim, to co kocham najbardziej, otwarci ! ❤ W Pradze jest mnóstwo mnóstwo żebraków i bezdomnych. Powiem szczerze, że aż mnie to zaskoczyło!  Jeżeli wydaje się , że w Polsce jest wielu bezdomnych to naprawdę nic w porównaniu z samą Pragą. W Pradze była również kręcona scena z James'a Bond'a "Casino Royale" w hotelu QUESTENBERG. Miasto jest naprawdę piękne i polecam każdemu weekendowy wypad do Pragi. TRZY dni w zupełności wystarczą na jej dokładne zwiedzenie !

PRAGA NA 100%